YAŞAYAN İSLAM

Cemaatle Namaz

CEMÂÂTLE NAMAZ KILMAK

Kimler İmam Olabilir?

1-)İmamın müsluman olması.
2-)Erkek olması. Kadın imamlık yapamaz.
3-)Namaz kıldıracak kadar bilgisi olması. Ör: Kuranın kırâatının bilmeyen Kırâatı bilene namaz kıldıramaz.
4-)Özürlü kişi sağlam kişiye namaz kıldıramaz. Ancak Aynı özre sahip kişiler birbirlerine namazkıldıra bilirler.

Evde Cemâatle namaz Nasıl Kılınır?

    Evde cemâatle namaz kılarken Baba İmam en önde (Erkek Çoçuklardan birisi Babadan daha bilgiliyse İmam olması daha doğru olur.) Erkek Çoçuklar arkada Anne onların arkasında kız Çoçukları en arkada olurla. Yer musait değilse Sadeçe birer adım geride dura bilirler.

    İmam olan kişi cemâatle namaz kıldırmak için niyet eder. Örneğin akşam namazı kıldırıyorsa "Niyet etdim Allah Rızası için Akşam namazının Farzını kılmaya cemâate imam olmaya" diye niyet eder. Esasen imamlığa niyet etmesine gerek yoktur. Ançak Kıdın cemâat varsa  niyet şartdır.

    Cemâat imamla namaz Kılarken niyet etmesi şartdır. Örneğin Sabah namazı kılınıyorsa "Niyet etdim Allah Rızası için Sabah namazının farzını kılmaya uydum haazır olan imama" diye niyet eder. İmam Allahüekber diye tekbir aldıkdan sonra cemâatde imamla birlikte tekbir alır Sübhanekeyi okur başka birşey okumadan imamı bekler imam ister sesli okusun ister sessiz imam sükütla bekler. İmama Bir ve ikinçi rekââtlara Fatiha ve Zammı süre okur "Allahüekber " diyerek ruküya eğilir cemaatda imam labirlikte ruküya eğilir üç dafa "Sübhanerabiyelazim" der ve imam "Semiallahülimen hamideh" diyerek ayağa kalkılır ayakta" rabbena-ve-lekelhamd" denir. İmam " Allahüekber"  diyerek secdeye gider (2 defa)  imamla birlikte cemaat'de Allahüekber diyerek secdeye gider ve üç defa "sübhanerbiyeâla" der ve imam ikinçi rekâta oturulue buna Tahıyyat denir. Ettehıyyatü okunur. Eğer üç vy dört rekaatli namaz kıınıyorsa imam "Allahüekber" der ayağa kalkılır bu rekâatlarda imam sadece Besmele cekip Fatiha süresini okur. Cemaat yine birşey okumadan bekler. Son oturuşda "Ettehıyyatü, Salli, Barik, Rabbena" Dualarını (cemaat da ) Okunur Saağ ve Sola "Esselamüaleykümverametullah" diye selam verilir. namaz tamamlanmış olur.

İmamla Namaz Kılarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İmamla Namaz Kılarken imamdan önce tekbir alınmamalı. İmamdan önce ruküya  gitmemeli ruküdan kalkmamalı. Seçdeye gitmemeli ve kalkmamalı. İmamdan önce selam vermemeli. İmam Kıraatdayken Hiçbirşey okunmamlı (Sübhaneke hariç)