YAŞAYAN İSLAM

SEYYİD EMİR KÜLAL

HEM ZAHİRİN HAM BATININ PEHLİVANI
SEYYİD EMİR KÜLAL HAZRETLERİ K.S
 
 
 
Toprağı hamur eyleyip şekillendirditen sonra uygun ateşte pişirmekte ustaydı. İrşad müddetince bağlılarını da tasavvuf terbiyesiyle yoğurup Sünnet ölçüleri içinde şekillendirdi; gönüllerde yaktığı aşk ateşiyle onları adeta pişirip olgunlaştırdı.
 
Sühari köyünün meydanında rakibiyle göreşen genç pehlivan, bir çift gözün kendisini takip etiğini hisseti. Aslın da göreşte seğirçilerin kendisini izlemesi tabi bir olaydı. Ama bu başkaydı. Sadece kendisine yönelen bu gözler ta kalbine kadar nufuz etmektedir. üstelik o gözleri görmüyor hissediyordu rakibinin sırtın yere getirdikden sonra kalktı ve seğirçilerin tarafına dönerek kendiaine yönelen o gözlerle karşı karşıya geldi. Gülümaeyen bir yöa muhabbetle hala kendisine bakıyordu. Sonra o nazarın sahibi yavaş adımlarla göreş alanınıdan uzaklşaşmaya başlası. Emir Külal isimli genç pehlivan alelacel üzerini giyinip bu güleç yüzle adamın peşinde Hacegan yoluna ilk asımlarını atığının henüz farkıda değildi.
 
Bir nazarın peşinde
Peşinden geldiği kişinin büyük velilerden Hace Muhammed Baba Semmasi k.s. olduğunu öğrendi. Pişmiş topraktan çanak çömlek yapıp  sattığı için "çömlakçi" manasına gelen "Külal" lakabıyla anılan bu uzun boylu, göçlü küvvetli genç, seyyitti. Babası seyyid Hamza Medine'dengöçüp gelmiş buralara yerleşmişti. Emir Külal asıl pelivanlığın nefsiyenmek olduğunu biliyordu. Hace Semmasi hazretlerini nazarıyla bu arzunun alevlendiğini fark etti. Ve Hace Semmasini dergahında batın pehlivanlığa soyundu.
 
Şah-ı Nakşibend'in sohbet piri
Seyyid Emir Külal k.s. senelerce her pazartesi ve perşembe günü yaya olarak semmas'a gidip geldi. Mürşidinien sadık talebelerinden biriydi. Derslerini hiç aksatmıyor, Sühari ile Semmas arasında saatler süren yolu zikrederek yürüyordu. 20 sene talebelik yaptıkdan donra Hace Semasinin halifesi oldu.
 
Toprağı hamur eyleyip şekillendirmekte ostaydı zaten. İrşad müddetince bağlarını da tasavvuf terbiyesiyle yoğurup Sünnet ölçüleri içinde şekillendirdi. Mürşidinin emaneti olan Şah-ı nakşibend' e her zaman ayrı biralaka gösterdi.
 
Yol ve yürüyüş adabı
Miladi 1370'te vvefat eden Seyyid Emir külal k.s. hayatı boyunca insanları, tövbeye, ilme, ihlasa, edepli olmayave resulullah s.a.v.'in yolunda yürümeye cağırdı.
 
Hacegan yolunun diğer uluları gibi o da sırat-ı müstakimin nasıl yürüneceğini gösterip gecti bu dünyadan. Allah sırrını mukaddes kılsın ve bizi de şefaatine nail eylesin.